Rankingtabell 2019

 

Uppdaterad 2019-05-15

 

IB - Internationella bonuspoäng i Shortmat Players Tour, se specifikation under rankingtabellen

Tävlingar

1. Rakkestad, Norge, 3-manna, 16/2
2. Nordiska Mästerskapen, 3-manna, Lysekil, 23-24/3
3. Skien, Norge, Singel, 27-28/4
4. Stockholm Open, Stockholm, 4-manna, 4-5/5
5. Nordiska Mästerskapen, 2-manna, Langesund, Norge, 8-9/6
6. Lysekil Nordic Open, 4-manna, Lysekil, 31/8-1/9
7. SM 2019, 2-manna, Karlstad, 21/9
8. SM 2019, 4-manna, Karlstad, 22/9
9. SM 2019, Singel, Borgholm, 5-6/10
10. Final, Champion of champions 19-20/10
11. SM 2019, 3-manna, Borgholm, 9-10/11

Placering Namn Klubb 2018  1  2  4 5 6 7 8 9 10 11 IB TOTALT
1 Jörgen Karlsson Grebbestad 864 125   72  59                 70 1190
2 Bente Dahlgren Grebbestad 718 82    81  102 118                40  1141
3 Tommy Dahlgren Grebbestad 652 82   81  125  118                40 1098
4 Ingvar Nelson Borgholm 718    122  39  92                 971
5 Christer Nilsson Borgholm 601   122 36 92                 851
6 Jerry Nilsson Borgholm 645     26 102  70                 843
7 Jim Broberg Borgholm 610     86     70                 766
8 Carin Carlsson Karlstad 381 125  72  92  69                 739
9 Peter Strandqvist Westerhanninge 469    85 26 65                 645
10 Fredrik Larsson Grebbestad 428 125   72                      625
11 Robin Gärdborn Karlstad 371     82   81   89                   623
12 Lars Hansen Strömstad 620                         620
13 Ulf Hällstrand Strömstad 500       99                 599
14 Bengt Johansson Borgholm 472   16 39 70                 597
15 Johan Andersson Borgholm 408    73  80                   561
16 Bo Johansson Borgholm 437     86                    20  543
17 Ulf Nilsson Borgholm 413   122                      535
18 Åke Almli Westerhanninge 250   85 92 65                 492
19 Gunther Lang Karlstad 305 79 34   69                 487
20  Rune Karlsson Borgholm 456    26                      482 
21 Pontus Guldestam Westerhanninge 367       99                 466
22 Kimmo Laine Westerhanninge 304   85 10 65                 464
23 Mats Knutsson Karlstad 263 79 34   69                 445
24 Sten Hilton Borgholm 425    16                     441
25 Lajen Johansson Borgholm 310       82                   392
26 David Samson Borgholm 360    26                     386
27 Eva Nelson Borgholm 274       92                 366
28 Tommi Carlsson Karlstad 276     86                      362
29 Karl Nordlund Sala 309        19                 328
30 Tobias Egestrand Borgholm 125   73    70                 268
31 Yura Nekrash  Westerhanninge 247        11                  258 
32 John Duffy Westerhanninge 154        99                 253
33 Tommy Glad Westerhanninge 173        65                 238
34 Jonas Häger Ödeborg 135     82                      217
35 Susanne Lidholm Strömstad 209                          209 
36 Göran Pettersson Borgholm 205                         205
37 Paul Persson Färjestaden 190    13                      203 
38 Anders Jerkeryd  Grebbestad  198                         198 
39 Sven-Åke Nilsson  Borgholm  185                         185
40 Torgny Levin Karlstad   79 34   69                 182
41 Ted Nelson Borgholm 86       92                 178
42 Olle Bäckgren Sala 149       19                 168
43 Eroll Morina Byxelkrok       73   82                   155
43 Håkan Herne  Borgholm 155                         155 
45 Tina Thyden Borgholm 152                         152
45 Börje Axelsson Borgholm 152                         152 
47 Håkan Karlsson Färjestaden 136                         136 
48 Birgitta Nilsson  Borgholm 135                         135
49 Jessica Brimark Westerhanninge 134                         134
50 Jenny Wikland Westerhanninge 119        13                  132 
51 Nicklas Dahlgren Grebbestad         118                 118
51 Anders Dahlgren Grebbestad         118                 118
52 Janne Pettersson Borgholm 89                         89 
53 Ingmar Andersson Färjestaden 84                         84
54 Erling Carlsson Borgholm 82                         82 
54 Leo Algpeus Ödeborg  82                         82
 54  S-O Antonsson  Ödeborg  82       82                     82 
55 Ann-Sofi Herne Borgholm 79                         79
56 Pelle Renström Borgholm 76                         76 
56 Göran Karlsson Borgholm 76                         76 
57 Janne Andersson Borgholm 72                         72 
 58  Yvonne Simonsson  Borgholm  64                         64
59 Annika Glad Westerhanninge 29       23                 54
  60 Birgitta Yngvesson  Färjestaden  51                         51 
61 Benny Sjögren Ödeborg        46                     46
61 Jörgen Sundberg Ödeborg        46                     46
61 Bjarne Andersson Ödeborg        46                     46 
62 P-A Andersson Sala 26       19                 45
 63  Piotr Zysk Westerhanninge  43                         43
64 Leif Linder Färjestaden 38     13                      38
65 Anderz Tillborg Borgholm 31                         31 
66 Henry Gustavsson Westerhanninge 30                         30
67 Kia Skeppland Färjestaden 27                         27 
67 Nicklas Bengtsson Lysekil        27                     27 
67 Basel Albed Lysekil        27                     27 
67 Patrick Lysekil       27                      27 
68 Dag Jönsson Lysekil       26                     26
68 Sebastian Jönsson Lysekil        26                     26
68 Ramon Riviera Lysekil        26                     26
69 Christer Holmqvist Borgholm 23                         23
69 Suzanne Ekstrand Westerhanninge         23                 23
69 Nicolina Borg Westerhanninge         23                 23
69 Petra Wikland Westerhanninge         23                 23
70 Renja Johansson Färjestaden 21                         21
71 Staffan Pile Borgholm 19                         19
71 Kjell Johansson Borgholm 19                         19
72 Johannes Jönsson Lysekil     16                     16
72 Benjamin Jönsson Lysekil     16                     16
72 Alexander Jönsson Lysekil     16                     16
73 Petter Skoglund Borgholm       13                   13
73 Anita Hulten Färjestaden 13                         13
73 Stig Hulten Färjestaden 13                         13
74 Sonja Bergzen Färjestaden 10                         10
74 Anders Bergzen Färjestaden 10                         10
74 Peter Kasteberk Westerhanninge 10                         10
74 Patrik Johansson Lysekil     10                     10
74 Fredrik Lorensson Lysekil     10                     10
74 Henrik Harrysson Lysekil     10                     10

    

Internationell Bonus (IB)
Jörgen Karlsson, Grebbestad, British Open 2018, 9:a (20 poäng)
Jörgen Karlsson, Grebbestad, English Masters 2018, 17:e (10 poäng)
Jörgen Karlsson, Grebbestad, Norwegian Open 2018, 17:e (10 poäng)
Bo Johansson, Borgholm, Norwegian Open 2018, 9:a (20 poäng)
Jörgen Karlsson, Grebbestad, British Open 2019, 5:a (30 poäng)

Bente Dahlgren, Grebbestad, European Open Pairs, 3:a (40 poäng)

Tommy Dahlgren, Grebbestad, European Open Pairs, 3:a (40 poäng)